Sitodruk

 

Technika sitodruku ma bardzo długą historię – wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, znanego już w czasach starożytnych. W metodzie tej kluczowym urządzeniem jest sito. Część oczek w sicie jest zasklepiona, natomiast wolne oczka tworzą matrycę. Podczas drukowania, gęsta, mazista farba jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki za pomocą rakla. Przeciska się ona jednak tylko przez wolne oczka bezpośrednio na znakowany artykuł reklamowy. W ten sposób powstaje efektowny nadruk.

Szerokie zastosowanie

Sitodruk może być wykorzystywany do znakowania tkanin i dzianin, bawełny, a także tworzyw sztucznych oraz drewna. Wzory nanoszone tą metodą najczęściej wykonuje się na odzieży, torbach, parasolach, czapkach, ale też na plastikowych i drewnianych produktach. Sitodruk może być wykonywany zarówno na powierzchniach płaskich, jak i cylindrycznych.

Trwałość

Dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałych farb drukarskich, nadruki są odporne m.in. na wilgoć, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne czy pranie.

Nasycenie barw

Zastosowanie odpowiedniej ilości farby umożliwia uzyskanie bardzo wyrazistych i w pełni nasyconych kolorów.

Niska cena

Technologia sitodruku jest atrakcyjna cenowo zarówno w przypadku niewielkich nakładów, jak i przy zlecaniach wielkonakładowych.

Grupy znakowania

S1, S2